Saranda - Albania. Foto: Egzon Bytyqi |
Riwiera Albańska – piękne plaże i centrum nocnego życia
Albania jest rajem dla plażowiczów. Niemal całe wybrzeże obfituje zarówno w kurorty, jak i dzikie, mniej turystyczne miejsca, które dopiero czekają na odkrycie. Najbardziej rozsławionym miejscem jest oczywiście Riwiera Albańska, która leży w południowej części państwa u wybrzeży Morza Jońskiego. To mekka turystów, centrum nocnego życia oraz doskonała baza wypadowa do mniej lub bardziej znanych zabytków.
Wybierając się na dwutygodniowy urlop w Albanii z pewnością warto wziąć pod uwagę tę lokalizację – bliskie towarzystwo gór, parków narodowych, większych kurortów, antycznych zabytków oraz tradycyjnych wiosek albańskich z pewnością zadowolą najbardziej wymagających turystów.
Riwiera albańska. Foto: Peter Chovanec |
Stanowi bazę do zwiedzania zamków (takich jak Zamek Borshi czy Zamek Alego Paszy), parków narodowych (lądowych i morskich) oraz gór Cika, których podstawy znajdują się tuż przy wybrzeżu.
Niemal wszystkie plaże Riwiery Albańskiej są w mniejszym lub większym stopniu zagospodarowane jednak także miłośnicy dzikiej natury znajdą coś dla siebie – szczególnie obszary pomiędzy głównymi plażami mogą stanowić odskocznię od zgiełku miast i kurortów.
Jeśli swoje wczasy wybieramy pod względem nocnego życia i dostępu do atrakcji, z pewnością warto zwrócić uwagę na bliskość takich miejsc jak Durres, Ksamil czy Vlora. Te turystyczne kurorty są doskonałą bazą dla rodzin z dziećmi, młodzieży, studentów czy osób, które lubią aktywny wypoczynek. Znajdziemy tutaj wspaniałe restauracje, sklepy, hotele oraz dostęp do komunikacji, która zapewni połączenie z innymi częściami Albanii.
Aktywny wypoczynek w Albanii
Wiele osób uważa – zupełnie bezpodstawnie – że Albania nie oferuje żadnych ciekawych miejsc, które warto choć raz zobaczyć w swoim życiu. To jednak nieprawda: Albania sprosta wymaganiom każdego turysty.
Góry i parki narodowe
Dla fanów trekkingu z pewnością odpowiednie będą Góry Północnoalbańskie, które leżą na granicy z Serbią i Czarnogórą a ich najwyższe szczyty liczą przeszło 2500m n. p.m. Do Albanii można wybrać się na narty, gdyż panują tam dobre warunki narciarskie.
Albania obfituje również w parki narodowe, z których najbardziej popularne to Park Narodowy Llogara w górach Cika czy Park Narodowy Tomor. Dla miłośników antycznej kultury Albania serwuje stanowisko archeologiczne (będące równocześnie parkiem narodowym) Burtint, gdzie zobaczymy osadę, która funkcjonowała już 2, 5 tysiąca lat temu.
Innymi miejscami, które z pewnością warto zobaczyć to m. in. Gjirokastra zwane „miastem białych dachów” lub „miastem tysiąca schodów” i Berat czyli jedno z najbardziej urokliwych, albańskich miasteczek.
Nurkowanie w Albanii
Albania to także doskonały cel podróży dla fanów aktywnego wypoczynku nad wodą. Morze Jońskie stanowi wspaniały ośrodek dla miłośników nurkowania, którzy mogą zobaczyć zarówno niezwykłe, podwodne krajobrazy, jak i różnorodność morskiego życia.
Gjipe Beach - Albania. Foto: Egzon Bytyqi |
Kuchnia albańska
Tradycyjna kuchnia albańska przez wielu określana jest mianem „doskonałej”. Nie bez powodu – nawet najbardziej wymagające podniebienia nie mają się czego obawiać. Dania są mieszaniną kuchni śródziemnomorskiej – ze względu na bogactwo połowów – oraz mięs takich jak baranina czy koźlina.
Kuchnia albańska. Foto: Vegim Zhitija |
Albania – informacje praktyczne
Wycieczki do Albanii oferują już niemal wszystkie biura podróży, zwykle w stosunkowo niskich cenach. Znajdziemy oferty zarówno all inclusive w eleganckich hotelach, jak i tanie oferty wyjazdów od mniej popularnych przewoźników. W wielu przypadkach warto brać oferty, które nie zawierają pełnego wyżywienia – Albania jest rajem dla smakoszy, a niskie ceny jedzenia z pewnością stanowią doskonałą szansę na spróbowanie prawdziwej, bałkańskiej kuchni.
Ceny w Albanii
Walutą albańską jest LEK (1 euro to ok. 135 leków) a ceny poza największymi kurortami zachęcają do zakupów. Za chleb zapłacimy średnio ok. 65 leków, tradycyjne, naturalne sery to koszt od 400 do 1000 leków za kilogram. Jagnięcina czy baranina w Albanii nie jest dużo droższa od wieprzowiny – kilogram baraniny kosztuje ok. 750 leków. Szczególnie niedrogie są warzywa i owoce (arbuzy, pomidory, melony), których warto szukać na bazarach i w małych sklepach.
Przykładowe ceny w Albanii na rok 2020:
- piwo w restauracji 5zł
- piwo w sklepie od 2,5zł
- obiad w restauracji od 13zł
- kawa 5zł
- woda 1,5l - 1,9zł
- mleko 4zł
- chleb 500g - 2,4zł
- ser 18zł
- pomidory 2,5zł
- bilet komunikacji 1,4zł
- paliwo 6,2zł
- papierosy 10zł
Saranda - miasto w południowej Albanii |
Stolica Albanii: Tirana
Sprawdź radar lotów i zobacz jakie samoloty latają do Albanii.