Obieg wody w przyrodzie to zamknięty cykl wodny który nie ma początku ani końca. Każda kropla wody na Ziemi bierze udział w cyklu hydrologicznym.
Cykl hydrologiczny
Ewaporacja
Promieniowanie i energia ze Słońca, która ogrzewa oceany, morza i jeziora przyczynia się do nieustannego parowania wody. Nawet gdy Słońce w nocy nie świeci oraz niezależnie czy jest to zima czy lato nagrzana woda odparowuje, a jej stan skupienia zmienia się z ciekłego na gazowy. Proces ten nazywa się parowaniem (ewaporacja).
Kondensacja
Para wodna unosi się w atmosferze, a następnie podlega kondensacji czyli przejścia ze stanu gazowego w stan ciekły. Kiedy proces kondensacji jest masowy, formuje się chmura (zbiór miniaturowych kropelek wody). Czym wyżej para unosi się tym staje się zimniejsza i zaczyna się skraplać. Proces skraplania powoduje, że para wodna zamienia się w małe kropelki wody.
Sublimacja
Sublimacja to zamiana ze stanu stałego (lodu lub śniegu) od razu w stan gazowy (para wodna) z pominięciem stanu ciekłego. Proces odwrotny to resublimacja.
Schemat obiegu wody w przyrodzie:
Obieg wody w przyrodzie - schemat |
Opad
Krążenie wody w przyrodzie to nieustanny proces który trwa bez przerwy. Skondensowana para wodna, kropelki wody lub kryształki lodu tworzą chmurę. Woda w różnych stanach skupienia z czasem łączy się ze sobą i pod wpływem ciężaru powoduje opad. Kiedy opady docierają do Ziemi, zbierają się w małe strumienie. Ta woda ostatecznie wpływa do większych rzek i trafia do jezior, mórz i oceanów - jest to tzw. spływ powierzchniowy.
Infiltracja
Infiltracja to proces w którym część wody wsiąka w ziemię i kumuluje się w zasobach wód podziemnych aby ostatecznie po jakimś czasie trafić do rzek i zbiorników wodnych (spływ podziemny).
Transpiracja
Transpiracja to usuwanie nadmiaru wody poprzez aparaty szparkowe w liściach. Część wód gruntowych pobierają rośliny z których następnie woda wraca do atmosfery w postaci pary wodnej w procesie .
Proces transpiracji - roślina |
To jest punkt, w którym cykl wodny zaczyna się od nowa. Dzięki temu całkowita ilość wody na naszej planecie jest praktycznie na takim samym poziomie.
Rodzaje opadów:
- deszcz
- mżawka
- marznący deszcz
- krupy śnieżne
- śnieg
- mokry śnieg
- deszcz ze śniegiem
- grad
Opady odgrywają główną rolę w przemieszczaniu się wody z większych zbiorników z powrotem do śródlądowych obszarów. Bez opadów i zmiennej pogody nie byłoby obiegu wody. Cała woda byłaby skoncentrowana w oceanach i jeziorach, strumienie i rzeki nie byłyby obecne.
Dzięki wiatrom chmury przemieszczają się i przenoszą ogromne ilości wody w inne rejony świata. Większość opadów występuje nad oceanami. Tylko około 10% wody odparowanej z oceanu spada na ląd.